otwieranie drzwi
Trendy w projektowaniu drzwi w 2023 roku: czego szukać przy zakupie
17 maja 2023
drzwi zewnętrzne
Z jakiego materiału są wykonane drzwi zewnętrzne?
19 lipca 2023

Jak wygłuszyć drzwi wejściowe?

wygłuszanie drzwi

Drzwi wejściowe do domu lub do mieszkania nie są wyłącznie elementem dekoracyjnym. Ten komponent nie tylko dba o bezpieczeństwo domowników, zapewnia maksimum prywatności, ale także odcina od hałasów dobiegających z zewnątrz. Jednak aby drzwi były skuteczną barierą akustyczną, muszą zostać odpowiednio zaprojektowane. Jak więc wygłuszyć drzwi wejściowe, aby stanowiły doskonałą barierę dla dźwięków?

Wygłuszenie drzwi wejściowych — najprostszy sposób na błogą ciszę w domu

Mieszkanie nieopodal ruchliwej ulicy, mieszkanie w bloku lub dom usytuowany w samym centrum miasta to tylko nieliczne przyczyny hałasu, od którego po ciężkim dniu pracy chcemy się po prostu odciąć. Odpowiednio wyciszone drzwi mogą skutecznie uchronić Ciebie i domowników przed uciążliwymi odgłosami z klatki schodowej, z sąsiedztwa, z placu zabaw czy z dziedzińca. Jeśli chcesz, aby Twoje cztery kąty były oazą spokoju, koniecznie zdecyduj się na dobre jakościowo drzwi, zwłaszcza gdy obecne nie spełniają już Twoich oczekiwań.

Są jednak sytuacje, kiedy nie stać nas na zupełnie nowy egzemplarz drzwi zewnętrznych. Zwykle remont mieszkania jest w stanie pochłonąć sporą ilość pieniędzy, a więc na drzwi nie pozostanie w budżecie zbyt wielka kwota. Zamiast wymieniać je na całkiem nowe, można wykorzystać:

  • panele akustyczne lub matę — bezpośrednie naklejenie jej na skrzydło drzwiowe sprawi, że wnętrze natychmiastowo zostanie wyciszone. Maty i panele tłumią też drgania, jednak obydwa te materiały trzeba zabezpieczyć na obrzeżach,
  • uszczelki do ościeżnicy, progu — zanim drzwi zostaną ulepszone bądź wymienione na nowe, można sprawdzić stan aktualnie założonych uszczelek, a jeśli uległy uszkodzeniu, wystarczy je wymienić na nowe,
  • wyciszające tapicerki — to ciekawa propozycja, jeśli chcemy wygłuszyć istniejące drzwi wejściowe do domu. Mogą być wykonane z tkaniny lub skóry. Materiały te połączone są z warstwą dźwiękoszczelnego izolatora.

Jeśli powyższe sposoby nie zadziałały, lub efekt nie jest do końca zadowalający, można jeszcze sprawdzić stan zamontowanego progu i ościeżnicy. Poruszające się elementy, źle założone, z nieszczelnościami z pewnością nie zapewnią Ci odpowiedniej izolacji akustycznej. Ponadto tempo przenikania niskich temperatur do wnętrza również będzie szybsze, co zaowocuje sporymi rachunkami za ogrzewanie zimą.

Jak wygłuszyć drzwi wejściowe do mieszkania? Modele dźwiękoszczelne najwyższej jakości!

Często zdarza się, że wszystkie próby uszczelnienia drzwi zewnętrznych spełzają na niczym. Nieodzowna jest wtedy wymiana ich na zupełnie nowe. Obecnie na rynku znajdziesz drzwi, które charakteryzują się podwyższonymi parametrami akustycznymi, a to wszystko ze względu na to, iż producenci podążają za głosem klientów. Wszyscy chcą mieć w swoich czterech kątach maksymalny spokój. Poza tym nie każdy też chce, aby dźwięki czynności odbywających się wewnątrz niosły się po całej klatce schodowej czy osiedlu.

Czym charakteryzują się nowoczesne drzwi zewnętrzne o podwyższonej akustyce? Główną ich cechą jest warstwowa budowa, dzięki której drzwi świetnie radzą sobie z hałasami dochodzącymi z klatki schodowej czy z sąsiedztwa. Do wypełnienia takich drzwi wykorzystuje się zwykle wełnę mineralną, blachy, płyty czy stal. Tak zaprojektowane drzwi doskonale izolują akustycznie, a przy okazji zyskują świetne antywłamaniowe właściwości.

Jakie są przyczyny nieprawidłowego wygłuszenia drzwi zewnętrznych?

Do najczęściej występujących przyczyn nieprawidłowego wygłuszenia należą:

  • niestabilny próg wejściowy — element ten musi ściśle przylegać do drzwi, kiedy są zamknięte. Jeśli kruszy się, rusza, ma jakiekolwiek uszkodzenia, musi zostać wymieniony.
  • nieprawidłowy montaż ościeżnicy — niepoprawnie zainstalowana ościeżnica tworząca luki pomiędzy frontem a futryną sprawia, że izolacja akustyczna jest na naprawdę niskim poziomie. Wpływa to też niekorzystnie na ucieczkę ciepła.
  • zużyte uszczelki drzwiowe — kruszące się uszczelki lub odklejające się tworzą niekorzystnie wpływające na całość szczeliny przepuszczające dźwięki. Jeśli to one odpowiadają za hałasy, należy je jak najszybciej wymienić.

Czym wygłuszyć drzwi zewnętrzne?

Zastanawiasz się, jaki jeszcze materiał możesz wykorzystać do uszczelnienia drzwi zewnętrznych? Godna uwagi jest piankowa izolacja akustyczna, czyli jeden z bardziej nowoczesnych sposobów tłumienia dźwięków. Jest to odmiana maty tłumiącej, ale cieszy się znacznie lepszymi cechami. Wykonuje się ją z kauczuku. Ma nieco nieestetyczny wygląd, dlatego zwykle nakleja się na nią dodatkowe wykończenie, takie jak tkanina obiciowa czy fototapeta. Zaletami pianki akustycznej jest lekkość oraz bardzo łatwy montaż. Drzwi można uszczelnić zupełnie samodzielnie. Przykleja się ją na całej powierzchni do skrzydła, dzięki czemu idealnie do niego przylega. Skrzydło warto wcześniej odpowiednio oczyścić, aby pianka dokładnie przylegała do każdego skrawka drzwi. Pianka jest też łatwa w docinaniu, przez co jej aplikacja jest znacznie przyjemniejsza.

Tapeta akustyczna to kolejny skuteczny pomysł. Wykonuje się ją z winylu, włókien poliestrowych bądź korka. Charakteryzuje się wysokimi właściwościami dźwiękoszczelnymi. Można ją łatwo zamontować dzięki samoprzylepnej warstwie. Od maty jest lepsza dlatego, iż posiada przyjazny, kolorowy design.

A jak wygłuszyć drzwi wewnętrzne?

W przypadku drzwi wewnętrznych można wykorzystać bardzo podobne rozwiązania, jak w wygłuszaniu drzwi wejściowych. Do najłatwiejszych należy wykorzystanie tapety akustycznej. Takie rozwiązanie jest widoczne w szkołach czy urzędach, gdzie w klasach czy gabinetach musi panować spokój i nie powinny dobiegać odgłosy z korytarza czy innych sal. Maty i pianki wygłuszające również sprawdzą się w tej roli.

Jak widać, istnieją liczne obicia na drzwi wejściowe, jak i na drzwi wewnętrzne, które sprzyjają uzyskaniu pełnego komfortu życia i nauki. Mamy nadzieję, że powyższe produkty w pełni odpowiedziały na liczne pytania czytelników “jak wygłuszyć drzwi wejściowe do mieszkania i domu?”.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Drzwi zewnętrzne, które najlepsze?
Drzwi do sypialni – jakie wybrać?
Pomiar drzwi – jak zrobić to samemu?
Drzwi Gerda – Łódź, Pabianice
Otwórz się na drewniane drzwi!
Izolacja cieplna drzwi – na co zwrócić uwagę?
Dlaczego warto zdecydować się na bezpłatny pomiar drzwi?
Drzwi na stare futryny – czy to możliwe?
Montaż drzwi i cennik Łódź
Jak zamontować drzwi wejściowe na istniejącej futrynie?

Komentarze są wyłączone.