montaż drzwi
Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku
30 sierpnia 2022
samozamykacz drzwi
Jak zamontować i wyregulować samozamykacz do drzwi?
30 września 2022

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

montaż drzwi

Montaż drzwi wejściowych może budzić wiele wątpliwości – zarówno wśród wykonawców jak i inwestorów. Dlatego warto zaplanować moment ich wstawiania już na samym początku budowy. Umówienie się z ekipą budowlaną co do poszczególnych etapów realizacji prac pozwoli nam uniknąć kłopotliwych sytuacji, niedomówień i ostatecznie zerwanych kontraktów. Dlaczego wstawianie drzwi jest tak problematyczne? Są różne opinie na temat tego, kiedy jest najlepszy czas na montaż drzwi zewnętrznych. Ekipy budowlane często naciskają, by montować drzwi od razu, gdy powstaną mury naszego domu – czyli tak zwany stan surowy. Niestety takie rozwiązanie, choć ma swoje zalety, dla nas – jako właściciela budynku, ma też sporo wad.

Jakie zagrożenia niesie za sobą zamknięcie stanu surowego?

Jeżeli zgodzimy się na montaż drzwi zewnętrzne od razu po wzniesieniu ścian, oznacza to, że będziemy wykańczać pomieszczenia w zamkniętym budynku. Co za tym idzie – tynki będą schły bardzo powoli, a nadmierna wilgoć może spowodować powstawanie pleśni i grzybów. Dodatkowo w stanie zamkniętym będziemy też wylewać podłogę czy układać ogrzewanie. Nawet malowanie ścian będzie wydłużone z powodu braku odpowiedniej wentylacji. Zbyt wczesne osadzenie drzwi zewnętrznych może wpłynąć na powstawanie nieszczelności i tak zwanych mostków termicznych. I ostatnia kwestia, nie mniej ważna – to możliwe uszkodzenia drzwi wejściowych. Przewijające się ekipy budowlane nie zwracają szczególnej uwagi na ostrożne obchodzenie się z naszymi drzwiami. Nieraz wnoszone są do środka różne sprzęty i maszyny, które obijają ościeżnice i zwyczajnie – niszczą drzwi, które często kosztują niemałe pieniądze. To dlatego, znacznie lepszym rozwiązaniem podczas remontu czy budowy będą drzwi tymczasowe.

Drzwi budowlane tymczasowe – sprytny sposób na uniknięcie kosztów

Tego rodzaju drzwi na budowę są często wykonane z płyty osb lub desek. Z jednej strony pozwalają zabezpieczyć środek budynku przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a z drugiej – nie będziemy musieli obawiać się o ich zniszczenie. Drzwi tymczasowe na budowę to kompromis, na jaki możemy pójść z ekipą budowlaną, która naciska na zamknięcie stanu surowego. Takie drzwi ochronią również przed utratą ciepła, jeżeli zdecydujemy się na przykład na osuszanie tynków przy pomocy grzejników. Będzie to także ochrona przed nieproszonymi gośćmi, którzy mogliby interesować się naszą własnością. Koszt drzwi tymczasowych to kwota około stu złotych.

Drzwi zewnętrzne montaż

Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Jeżeli zdecydujmy się na osadzenie drzwi wejściowych warto rozważyć kilka opcji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni postawić na solidniejsze i bardziej trwałe drzwi zewnętrzne niż mieszkańcy bloków. Dlaczego? W blokach dodatkową ochroną są klatki schodowe – zabezpieczają one zarówno akustykę mieszkań jak i chronią przed utratą ciepła. Najczęściej do klatek schodowych mogą wejść wyłącznie mieszkańcy, bo zamontowane są domofony – to sprzyja również ochronie antywłamaniowej. Niestety w domach jednorodzinnych, szeregowcach czy bliźniakach nie ma takiego zabezpieczenia, dlatego warto zwrócić uwagę jaki rodzaj drzwi wybieramy.

Powinniśmy zadbać o to by nasze drzwi:

  • Posiadały odpowiednią grubość i były wykonane z solidnego materiału – wpłynie to na ich trwałość;
  • Były wyposażone w systemy antywłamaniowe;
  • Zostały odpowiednio zamontowane przez wyspecjalizowaną ekipę monterów – ten punkt ma szczególne znaczenie, bo nawet najdroższe i najmocniejsze drzwi, jeśli będą niewłaściwie osadzone, nie spełnią swojej funkcji.

Jak montować drzwi zewnętrzne? Postaw na profesjonalistów!

Sztuka dobrego montażu drzwi jest kluczowa, jeśli chodzi o wykorzystanie wszystkich funkcji produktu. Większość firm oferuje montaż w cenie lub za niewielką dopłatą. Same drzwi mają mniejsze znaczenie niż ich odpowiednie osadzenie. To sposób zamontowania będzie miał wpływ na tworzenie się mostków termicznych, niewłaściwą szczelność cieplną i akustyczną, niszczenie się drzwi czy kłopoty z zamykaniem. Tak naprawdę nawet niewielkie błędy popełnione przez montażystów mogą przyczynić się do dyskomfortu związanego z korzystaniem z drzwi wejściowych.

Do najczęstszych błędów przy montażu drzwi należą:

  • Zbyt duży lub zbyt mały otwór drzwiowy;
  • Nieprawidłowe wymierzenie ościeżnicy;
  • Niewłaściwy kierunek otwierania skrzydła;
  • Zła szerokość drzwi;
  • Nieprawidłowo nałożona pianka lub jej brak;
  • Zbyt mocne skrócenie drzwi.

Niestety błędy przy montażu drzwi są często trudne do naprawienia, wyjątkowo czasochłonne i kosztowne. To dlatego, zdecydowanie ważniejsze jest znalezienie dobrej ekipy monterskiej niż skupienie się na cechach samego produktu. Aby skorzystać z pracy profesjonalnych monterów najlepiej jest postawić na firmę korzystającą z topowych produktów i oferujących montaż własnej ekipy. Są to najczęściej pracownicy, którzy na co dzień zajmują się stolarką drzwiową. Nie zaskoczy ich żadna sytuacja remontowa – krzywe ściany czy niewykończone otwory. Współpraca ze sprzedawcą sprawi również, że tacy pracownicy mają większe poczucie odpowiedzialności za wykonany montaż. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy montowanie drzwi zlecane jest na zewnątrz.

Wstawianie drzwi cena

Jak wstawić drzwi zewnętrzne? Skorzystanie z ekipy współpracującej z firmą, w której dokonujemy zakupu, często pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów. Nieraz montaż jest zapewniany bezpłatnie lub też ma zdecydowanie niższą cenę niż rynkowa. Często najbardziej opłaca się zakup zarówno drzwi wejściowych jak i wewnętrznych wraz z montażem u jednego sprzedawcy. Dla firmy jest to jednorazowy, spory zysk ze sprzedaży, więc jest bardziej skłonna do zaoferowania rabatów i zniżek. Dla nas to również same plusy – niższa cena, jedna faktura lub paragon i ta sama ekipa monterska. W przypadku reklamacji, wiemy do kogo się udać, by szybko rozwiązać sprawę.

Niezależnie od tego na jaką opcję się zdecydujemy, z pewnością warto przemyśleć wszystkie etapy budowy, zanim rozpoczną się pierwsze prace.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Bezpłatny pomiar drzwi – na czym polega
Zalety drzwi drewnianych
Drzwi metalowe (stalowe) – wady i zalety
Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?
Niezbędne elementy wyposażenia drzwi
Drzwi wewnątrzklatkowe, czyli na co zwrócić uwagę
Drzwi wewnętrzne, które najlepsze?
Jakiego producenta drzwi wybrać?
Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku
Jak prawidłowo zamontować drzwi techniczne? Krótki poradnik

Komentarze są wyłączone.