producent drzwi
Jakiego producenta drzwi wybrać?
30 sierpnia 2022
montaż drzwi
Kiedy montować drzwi zewnętrzne?
10 września 2022

Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku

montaż drzwi

Drzwi wejściowe powinny być nie tylko estetyczne i solidnie wykonane, ale również prawidłowo zamontowane. To jeden z najczęściej eksploatowanych elementów budynku, który zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo oraz niezbędną izolację cieplną. Zastanawiasz się, jak jak zamontować drzwi zewnętrzne bez pomocy fachowców? Czytaj dalej!

Drzwi zewnętrzne montaż  – zrób to sam

Montaż drzwi zewnętrznych można powierzyć fachowcom, jednak dla wielu z nas jest to zdecydowanie zbyt duży wydatek. Czy jednak można podjąć się wykonania tego zadania samodzielnie, nie posiadając żadnej specjalistycznej wiedzy? Jak najbardziej. Wystarczy jedynie pamiętać o najważniejszych zasadach. Wstawianie drzwi nie należy do szczególnie skomplikowanych zadań, jednak wymaga on odpowiedniego przygotowania. Co więcej, trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz konieczną ilość wolnego czasu, aby cały proces przebiegł bez żadnych przeszkód i trudności. Jak wstawić drzwi zewnętrzne? Przede wszystkim będą ci potrzebne niezbędne narzędzia, takie jak: młotek, poziomica, wkrętarka, wiertarka, śrubokręt, kątownik, zestaw kluczy imbusowych oraz pistolet do silikonu. Przydatne okażą się również kliny drewniane, dyble do drzwi, kotwy montażowe, taśma malarska, klej montażowy, silikon, pianka montażowa oraz listwy rozporowe. Pamiętaj, że jeśli drzwi mają dobrze służyć przez długie lata, powinny być zamontowane dopiero po zakończeniu wszelkich prac wykończeniowych. W ten sposób unikniesz przypadkowych uszkodzeń, które mogłyby się przydarzyć w trakcie wykonywania innych czynności remontowych.

Przygotowanie otworu w ścianie

Jak montować drzwi zewnętrzne? Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ przestrzeń, w którą powinna zostać wstawiona ościeżnica może mieć różne wymiary, w zależności od konkretnego egzemplarza drzwi. Z reguły jest to wysokość większa od futryny o 1-1,5 cm i szerokość większa o 2-3 cm. Zadbaj o to, aby krawędzie otworu w ścianie były gładkie, otynkowane, oczyszczone, zagruntowane i równe. Znacznie ułatwi to cały proces i sprawi, że po wstawieniu wszystko będzie funkcjonować bez zarzutu. Warto pamiętać, że montaż drzwi zewnętrznych w bloku może być nieco utrudniony. Wynika to z faktu, że stare budownictwo często zupełnie nie przystaje do aktualnie przyjętych standardów. Jeśli modyfikacja otworu pod futrynę okaże się zbyt skomplikowana, warto poprosić o pomoc fachowców, aby nie uszkodzić ściany i nie narazić się na dodatkowe koszta oraz zniszczenia.

Montaż ościeżnicy

Następny etap prac stanowi montaż ościeżnicy metalowej lub drewnianej, w zależności od wybranego wariantu. Zazwyczaj jest to element, który zostaje przetransportowany w częściach. Na szczęście jego złożenie nie należy do skomplikowanych zadań. Wystarczy, że na płaskiej powierzchni połączysz ze sobą ramiaki pionowe, poziome oraz tzw. ślepy próg. Następnie możesz już przystąpić do zamontowania ościeżnicy. Warto przy tym pamiętać, że: w ścianach jednowarstwowych powinna być ona osadzona w połowie grubości muru, w ścianach dwuwarstwowych blisko zewnętrznej krawędzi ściany, natomiast w ścianach trójwarstwowych znajdować się na wysokości warstwy izolacyjnej. Dzięki temu unikniesz tworzenia się mostków termicznych. W ścianie należy wywiercić otwory, w których znajdą się kotwy montażowe. Następnie trzeba je delikatnie przykręcić z pomocą odpowiednich kluczy. Ościeżnica drzwi zewnętrznych musi być zamontowana z zachowaniem kątów prostych, dlatego też przy jej wstawianiu warto wspomóc się kątownikiem oraz poziomicą. Aby upewnić się, czy skrzydło będzie działać w prawidłowy sposób, drzwi możemy założyć na ościeżnicę, a następnie lekko uchylić. Jeżeli pozostają w bezruchu, oznacza to, że pomiar został przeprowadzony pomyślnie.

Montaż drzwi wejściowych – izolacja

Aby drzwi zewnętrzne z futryną spełniały swoją funkcję, konieczne jest uszczelnienie przestrzenii między murem, a ramą. Izolację należy wykonać przy pomocy pianki montażowej i pistoletu. Ościeżnicę warto przed tym zabezpieczyć przy pomocy taśmy malarskiej. Dzięki niej znacznie ułatwisz sobie sprzątanie po przeprowadzeniu montażu, a dostaniesz ją w każdym sklepie budowlanym za niewielkie pieniądze. Futrynę warto również dokładnie oczyścić, a następnie zwilżyć szczelinę, którą masz zamiar wypełnić. Pamiętaj, że pianka niskoprężna podwaja swoją objętość. Co za tym idzie, nie musisz zużywać jej w sporych ilościach, aby wykonać izolację drzwi. Szczelinę wystarczy wypełnić jedynie w połowie. Jeśli jednak użyjesz zbyt dużo pianki, koniecznie wprowadź rozpórki montażowe lub dobrze odmierzone rozpory z desek. W ten sposób zapobiegniesz odkształceniom futryny drzwi. Pianka niskoprężna zastyga około 24 godzin. Po tym musisz jedynie dokładnie pozbyć się jej nadmiaru przy pomocy noża tapicerskiego.

Osadzanie drzwi

Jak wstawić drzwi? Ta część montażu jest zdecydowanie najprostsza i nie powinna sprawić Ci żadnych trudności. Musisz jedynie uzupełnić stolarkę o okucia uchwytowe i zamykające oraz zawiasy. Na sam koniec należy osadzić drzwi na swoim miejscu i zawiesić je, a także sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje w prawidłowy sposób. Dobrze wstawione drzwi pracują cicho, płynnie i lekko się zamykają. Ważne jest także, aby nie uderzały one w ścianę lub węgar. Jeśli jednak tak się dzieje, należy koniecznie założyć gumowy ogranicznik. Choć montaż drzwi zewnętrznych nie jest trudny, warto wykonać go z najwyższą precyzją i uzbroić się cierpliwość. Pośpiech może skutkować popełnieniem błędu, przez który stracisz dodatkowy czas, energię, a nawet pieniądze. Jeśli jednak wciąż nie jesteś przekonany, czy wiesz, jak zamontować drzwi w prawidłowy sposób, możesz poprosić o pomoc fachowców. To opcja wskazana zwłaszcza w przypadku nietypowych wymiarów i niestandardowych rozwiązań. Pamiętaj, że montaż każdych drzwi należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta. Tylko w ten sposób będziesz mieć podstawę do złożenia roszczeń gwarancyjnych wobec konkretnego produktu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Bezpłatny pomiar drzwi – na czym polega
Zalety drzwi drewnianych
Drzwi metalowe (stalowe) – wady i zalety
Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?
Niezbędne elementy wyposażenia drzwi
Drzwi wewnątrzklatkowe, czyli na co zwrócić uwagę
Drzwi wewnętrzne, które najlepsze?
Jakiego producenta drzwi wybrać?
Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku
Jak prawidłowo zamontować drzwi techniczne? Krótki poradnik

Komentarze są wyłączone.