Drzwi wewnętrzne, które najlepsze?
18 września 2018
Niezbędne elementy wyposażenia drzwi
26 października 2018

Drzwi wewnątrzklatkowe, czyli na co zwrócić uwagę

Drzwi to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia naszego mieszkania. Wchodząc na klatkę schodową, możemy zauważyć różnorodne drzwi. Na rynku istnieje naprawdę wiele modeli oraz wzorów. Postaramy się pomóc w wyborze odpowiednich dla naszych potrzeb drzwi.

Materiały, z których wykonano drzwi wewnątrzklatkowe

Na rynku istnieją drzwi wykonane z różnorodnych materiałów. Jednak bardzo mało osób wie, które są najlepszym wyborem do naszego mieszkania. Najczęściej drzwi wewnętrznoklatkowe wykonane są między innymi z:

Drewna

Drzwi drewniane to naprawdę wspaniałe rozwiązanie. Drewno to materiał o licznych walorach dekoracyjnych. Drzwi drewniane wytwarzane są głównie z takich drzew, jak sosna, buk czy modrzew. Najczęściej są nam dostarczane w surowej formie, a więc drewna, które zostało jedynie zaimpregnowane. To bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ pozwala nam samemu wybrać kolor pasujący do naszego wnętrza. Drzwi wewnątrzklatkowe drewniane idealnie wkomponują się zarówno w tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrza.

Materiałów drewnopodobnych

Drzwi wykonane z materiałów drewnopodobnych w ostatnim czasie zyskują wielu zwolenników, ponieważ to dużo tańsze rozwiązanie od drwi drewnianych. Do materiałów drewnopodobnych zalicza się głównie płytę MDF i HDF, która bardzo dobrze imituje wygląd wielu gatunków drewna. Ten rodzaj materiałów posiada wiele zalet, ponieważ charakteryzuje się wspaniałym poziomem izolacji akustycznej oraz termicznej, a ponadto są one odporne na liczne uszkodzenia mechaniczne.

Stal

Na rynku dostępne są również stalowe drzwi do mieszkań. Drzwi stalowe charakteryzują się ogromną ilością dostępnych wzorów i kolorów. Drzwi stalowe mogą występować w wielu okleinach drewnopodobnych. Ponadto posiadają one wspaniałe wskaźniki przenikalności ciepła oraz izolacji akustycznej. Drzwi stalowe są również odporne na wiele czynników atmosferycznych. Idealnie sprawdzą się one zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i zabytkowych kamienicach. Właśnie dlatego są obecnie bardzo poszukiwanym rozwiązaniem przez wielu z nas.

Wymiary drzwi wewnątrzklatkowych

Istnieje wiele dostępnych na rynku rozmiarów drzwi do mieszkań. Wysokość drzwi wewnątrzklatkowych najczęściej jest standardowa i wynosi 208 centymetrów. Natomiast, jeżeli chodzi o szerokość drzwi, przyjęto, że nie mogą one być węższe niż 90 centymetrów, oczywiście dotyczy to nowopowstających budynków. Natomiast w wielu zabytkowych kamienicach możemy spotkać się z wieloma szerokościami drzwi do mieszkań. Obecnie w wielu nowych budynkach inwestorzy decydują się na wykonanie otworu o szerokości 100 centymetrów, ponieważ są one dużo bardziej praktyczne. Dzięki większemu otworowi bez żadnych problemów możemy wnosić i wynosić meble oraz z pewnością zmieści się w nich dziecięcy wózek.

Drzwi antywłamaniowe do mieszkania

Kolejnym dostępnym na rynku rozwiązaniem dla osób, które szukają idealnych drzwi do swojego mieszkania, są właśnie drzwi antywłamaniowe. O odporności naszych drzwi na metody ówczesnych włamywaczy decyduje ich klasa. Najczęściej w blokach stosuje się drzwi trzeciej klasy. Na wybór właściwych drzwi antywłamaniowych ma ogromny wpływ poziom ochrony bloku i klatki schodowej. Drzwi antywłamaniowe posiadają najczęściej trzy zawiasy, ponieważ są one bardzo ciężkie. Ościeżnica takich drzwi jest wzmocniona i wytrzymalsza niż w pozostałych rodzajach drzwi. Również samo skrzydło jest najczęściej obite dwoma arkuszami blachy, co znacznie utrudni pracę potencjalnemu włamywaczowi. Zamykając drzwi antywłamaniowe, wysuwają się bolce, które chowają się następnie w specjalnych miejscach na ościeżnicy. Jak widać, drzwi antywłamaniowe są dobrym rozwiązaniem szczególnie w niezamykanych na noc klatkach schodowych oraz miejscach podatnych na wizyty włamywaczy.

Ogromna ilość dostępnych na rynku drzwi wewnątrzklatkowych utrudnia nam podjęcie decyzji, które okażą się najlepszym dla nas wyborem. Szukając odpowiednich dla naszych potrzeb drzwi, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie czynnik oraz nasz gust.

Klamki, czyli kolejny bardzo ważny element

Klamki to element wyposażenia drzwi, o którym nie możemy w żaden sposób zapomnieć. Pamiętajmy, że dotykamy ich kilkanaście razy dziennie, dlatego właśnie nie powinniśmy oszczędzać w czasie ich zakupu. Klamki do drzwi zewnętrznych oraz tych do mieszkań są dużo trwalsze i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Szyld oraz klamka powinny być odporne na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, oraz włamywaczy. Istnieje cztero stopniowa skala, która wskazuje, do jakich miejsc dedykowane są klamki. Powinniśmy się z nią zaznajomić, szukając odpowiedniej do naszych drzwi wejściowych.

Klamki do drzwi wewnętrznych charakteryzują się przede wszystkim wspaniałym wyglądem. Ponadto są znacznie lżejsze oraz mniej odporne na działanie wielu czynników. Klamki można podzielić pod względem ich wyglądu, a mianowicie na klamki, gałki oraz coraz popularniejsze pochwyty. Klamki działają przez naciśnięcie, które zwalnia element blokady. Na rynku znajdziemy klamki wykonane z różnorodnych materiałów, o różnych kształtach i kolorach. Wykonane są w formie okrągłej lub owalnej.

Ich zasada działania polega na przekręceniu lub pociągnięciu, co uwalnia element blokady. Obecnie bardzo popularne stały się pochwyty. Elementy blokady uwalniane są dzięki pociągnięciu. Montowane są na drzwiach lub w specjalnie przygotowanym otworze. Do niedawna wykorzystywane były w miejscach użyteczności publicznej, a obecnie coraz częściej montuje się je w domach jednorodzinnych, a konkretnie na drzwiach wejściowych.

Jak widzimy, wybór odpowiednich drzwi to nie wszystko, ponieważ bardzo często konieczny jest zakup dodatkowych i niezbędnych elementów. Bez ościeżnicy nie umieścimy drzwi w otworze, natomiast bez klamki nie spełnią one swojej funkcji. Wybierając dodatkowe wyposażenie, starajmy się nie oszczędzać, ponieważ drzwi z pewnością posłużą nam na lata.

Komentarze są wyłączone.