Drzwi wewnątrzklatkowe, czyli na co zwrócić uwagę
26 września 2018
Drzwi VRATA - Łódź
Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?
20 sierpnia 2019

Niezbędne elementy wyposażenia drzwi

Jeżeli wybierzemy już odpowiednie dla naszych potrzeb drzwi do domu, mieszkania czy drzwi wewnętrzne konieczny będzie dobór pozostałych elementów wyposażenia. Wbrew pozorom same drzwi to nie wszystko, ponieważ konieczne jest wyposażenie się w dodatkowe, niezbędne elementy naszych drzwi.

Jaką ościeżnicę wybrać do naszych drzwi?

Ościeżnica to element niezbędny w użytkowaniu drzwi, niezależnie od ich przeznaczenia. Jej wybór dla wielu z nas jest jeszcze trudniejszy niż wybór skrzydła. Ościeżnice można podzielić według wielu różnych kryteriów. Jednym z podstawowych jest podział na ościeżnice stałe oraz regulowane. Stałe nazywane również blokowymi, charakteryzują się tym, że pozwalają zbudować mur o szerokości od 6 do 10 centymetrów. Mimo swojej prostej budowy mogą sprawić wiele problemów w czasie montażu.

Ościeżnice regulowane idealnie sprawdzają się do zabudowy muru o niestandardowych wymiarach, a ich montaż polega na zaciśnięciu ich wokół muru. Kolejny podział ościeżnic pozwala nam rozróżnić przylgowe oraz bez przylgowe futryny. Przylgowe to bardzo tradycyjne rozwiązanie, które polega na montowaniu skrzydła na widocznych od zewnątrz zawiasach. Natomiast ościeżnice bez przylgowe muszą być bardzo dopasowane do wybranego przez nas skrzydła.

W tym wypadku drzwi po zamknięciu układają się w prostej linii z ościeżnicą, a więc stanowią naprawdę nowoczesne rozwiązanie. Ich montaż może sprawić nam jednak wiele kłopotów. Wybierając odpowiednia do naszych drzwi ościeżnice, powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak między innymi szerokość skrzydła, grubość muru oraz materiał, z jakie została ona wykonana. To naprawdę bardzo ważne aspekty, które mogą mieć ogromny wpływ na trwałość naszych drzwi, a nawet kwestie bezpieczeństwa.

Zawiasy obowiązkowy element

Jak wiemy, bez zawiasów nasze drzwi nie mogłyby w żaden sposób funkcjonować. Oczywiście zawiasy mogą być montowane w naszych drzwiach na wiele sposobów. Również użyte modele w dużym stopniu zależą od rodzaju naszych drzwi, ponieważ innych użyjemy przy drzwiach drewnianych oraz wykonanych ze szkła hartowanego. Bardzo ważną informacją przy wyborze odpowiednich zawiasów jest waga naszych drzwi. Jeżeli skrzydło jest dość ciężkie, zawiasy mogą go nie utrzymać. Przy dużej wadze skrzydła bardzo często konieczne jest użycie trzech zawiasów. Dokładnie zapoznajmy się również z klasą zawiasów, ponieważ im wyższa tym są one odporniejsze.

Klamki, czyli kolejny bardzo ważny element

Klamki to element wyposażenia drzwi, o którym nie możemy w żaden sposób zapomnieć. Pamiętajmy, że dotykamy ich kilkanaście razy dziennie, dlatego właśnie nie powinniśmy oszczędzać w czasie ich zakupu. Klamki do drzwi zewnętrznych oraz tych do mieszkań są dużo trwalsze i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Szyld oraz klamka powinny być odporne na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, oraz włamywaczy. Istnieje cztero stopniowa skala, która wskazuje, do jakich miejsc dedykowane są klamki. Powinniśmy się z nią zaznajomić, szukając odpowiedniej do naszych drzwi wejściowych.

Klamki do drzwi wewnętrznych charakteryzują się przede wszystkim wspaniałym wyglądem. Ponadto są znacznie lżejsze oraz mniej odporne na działanie wielu czynników. Klamki można podzielić pod względem ich wyglądu, a mianowicie na klamki, gałki oraz coraz popularniejsze pochwyty. Klamki działają przez naciśnięcie, które zwalnia element blokady. Na rynku znajdziemy klamki wykonane z różnorodnych materiałów, o różnych kształtach i kolorach. Wykonane są w formie okrągłej lub owalnej.

Ich zasada działania polega na przekręceniu lub pociągnięciu, co uwalnia element blokady. Obecnie bardzo popularne stały się pochwyty. Elementy blokady uwalniane są dzięki pociągnięciu. Montowane są na drzwiach lub w specjalnie przygotowanym otworze. Do niedawna wykorzystywane były w miejscach użyteczności publicznej, a obecnie coraz częściej montuje się je w domach jednorodzinnych, a konkretnie na drzwiach wejściowych.

Jak widzimy, wybór odpowiednich drzwi to nie wszystko, ponieważ bardzo często konieczny jest zakup dodatkowych i niezbędnych elementów. Bez ościeżnicy nie umieścimy drzwi w otworze, natomiast bez klamki nie spełnią one swojej funkcji. Wybierając dodatkowe wyposażenie, starajmy się nie oszczędzać, ponieważ drzwi z pewnością posłużą nam na lata.

Komentarze są wyłączone.