montaż drzwi
Kiedy montować drzwi zewnętrzne?
10 września 2022
paleta barw kolor metalowe
Jaki kolor drzwi wybrać?
10 października 2022

Jak zamontować i wyregulować samozamykacz do drzwi?

samozamykacz drzwi

Samozamykacze to proste urządzenia, których celem jest maksymalne usprawnienie i ułatwienie korzystania z drzwi w domu, firmie czy instytucji. Dzięki niewielkiemu mechanizmowi, umieszczonemu na górnej części skrzydła, możemy zapomnieć o konieczności domykania drzwi po wyjściu z pomieszczenia. Zaoszczędzi to nam kilkanaście sekund, ale przede wszystkim podniesie komfort korzystania z konkretnego pomieszczenia. Siłownik do drzwi jest prosty w montażu oraz regulacji. Odpowiednio założony i prawidłowo użytkowany będzie służył wiele lat.

Samozamykacz drzwiowy – co to jest i jak to działa?

Podczas otwierania drzwi naciągana jest sprężyna – tworzy to siłę, która następnie wykorzystywana jest do ich zamknięcia, w trakcie rozprężania. Nie mamy więc tu do czynienia z żadnym sprzętem elektronicznym, a napędem generowanym przez człowieka. Samozamykacze drzwi przywracają skrzydło do pierwotnej pozycji zamkniętej po każdorazowym otwarciu. Dzięki temu nie musimy martwić się na przykład tym, że do pomieszczenia wniknie zimno z zewnątrz. Samozamykacz do drzwi zewnętrznych często jest stosowany w różnego rodzaju instytucjach oraz firmach – gdzie drzwi są używane kilkadziesiąt razy w ciągu dnia.

Zamykacze do drzwi – rodzaje

Ze względu na rodzaj samozamykacze drzwi dzielą się na:

  • Domykacz ramieniowy – najczęściej spotykany w budynkach użyteczności publicznej, takich jak przychodnie, urzędy, biblioteki. Posiadają one ramię lub dźwignię, które wkomponowane w odpowiedni mechanizm zapewniają działanie samozamykacza.
  • Samozamykacz szynowy – widywany głównie w firmach, posiada bardziej eleganckie wykończenie, które lepiej pasuje do biurowych wnętrz. W tym przypadku mechanizm opiera się na szynie ślizgowej.
  • Domykacz ukryty – ten samozamykacz drzwi może być z powodzeniem wykorzystywany w prywatnym budownictwie. Jest praktycznie niewidoczny, gdy zamontujemy go w drzwiach lub futrynie.
  • Zamykacz podłogowy – sprawdzi się zarówno w firmach jak i domach.

Domykacz do drzwi może być zastosowany w różnych odmianach drzwi – klasycznych jednoskrzydłowych, ale również dwuskrzydłowych. Sprawdzi się zarówno w drzwiach zewnętrznych jak i tych wewnątrz. Materiał z jakich wykonane są drzwi nie ma żadnego znaczenia dla użycia samozamykacza.

Samozamykacz do drzwi powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników. Jak łatwo się jednak domyślić, im bardziej niewidoczne są domykacze do drzwi – tym wyższa jest ich cena.

Samozamykacze do drzwi regulacja

Zarówno montaż samozamykacza jak i jego regulacja nie jest zbyt skomplikowana ani trudna, jeśli przestrzegamy zaleceń oraz instrukcji producenta. Jeżeli chodzi o założenie samodomykacza rozpoczynamy od ustalenia kąta przy otwieraniu drzwi. Ta czynność pozwoli nam umiejscowić domykacz. Sam montaż odbywa się poprzez wywiercenie otworów w drzwiach i ościeżnicy i przytwierdzenie samodomykacza za pomocą śruby i wkrętu. Następnie odwracamy zawory hydrauliczne odwrotnie w stronę zawiasów.

To właśnie odwrócone zawory hydrauliczne umożliwiają wyregulowanie samozamykacza. Pierwszy zawór ma znaczenie, jeżeli chodzi o prędkość z jaką drzwi będą przez nas otwierany, drugi zaś – z jaką będą zamykane. Regulując domykacz drzwi, wbrew pozorom musimy zadziałać odwrotnie. Najpierw ustawiamy zawór zamykający, a następnie dopiero otwierający drzwi. W innej kolejności regulacja samozamykacza nie zadziała.

Bardzo ważne jest, by zamykacz do drzwi hamował gwałtowne trzaśnięcia – tylko w ten sposób jego rola zostanie spełniona. Zbyt szybkie zamknięcie mogłoby spowodować zniszczenie drzwi. Regulacja domykacza ma na celu ustalenie takiego schematu, w którym szybsze zamykanie dotyczy zmiany kąta zamknięcia ze 180 stopni do 15 stopni, a wolniejsze od 15 stopni do 0. Dzięki temu drzwi będą działały sprawnie i cicho. Cały proces powinien trwać około pięciu sekund. Sprawdzając czas zamknięcia drzwi możemy go wydłużyć lub skrócić – zależnie od preferencji. W pierwszym przypadku należy przekręcić jeden z zaworów hydraulicznych w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara, w drugim natomiast – w kierunku odwrotnym. Dokręcając lub odkręcając śruby możemy osiągnąć idealny, pożądany efekt. I choć kupując samodomykacz do drzwi regulacja może się wydawać nieco skomplikowana – postępowanie krok po kroku, zgodnie ze wskazaniami producenta z pewnością pozwoli na bezproblemowe dopasowanie urządzenia do naszych potrzeb.

Gdzie kupić bezawaryjny samodomykacz?

Większość sklepów oferujących drzwi wewnętrzne i zewnętrzne będzie prawdopodobnie posiadała w swojej ofercie domykacze. W pierwszej kolejności warto więc znaleźć godnego zaufania sprzedawcę, jeśli chodzi o zakup drzwi do naszego domu czy firmy. Dopasowanie samozamykacza będzie proste, jeśli będziemy mogli obejrzeć jego działanie u sprzedawcy. Inaczej wygląda kwestia samodomykacza, który ma zostać dokupiony do istniejących już drzwi, które posiadamy w firmie lub domu. Tu konieczne będzie sprawdzenie wymiarów drzwi (wysokości, szerokości i ciężaru) oraz zastanowienie się nad typem samozamykacza. Zwróćmy również uwagę na aspekty wizualne. Warto zadbać o to, by domykacz pasował kolorystycznie do drzwi lub wybrać jego ukrytą wersję – czy to w podłodze czy w futrynie. Duży zakres regulacji, zawór bezpieczeństwa przed przeciążeniem oraz dostępność blokady z pewnością będą dodatkowymi atutami.

Nie polegajmy jednak wyłącznie na parametrach – zwłaszcza, jeśli nie do końca się na nich znamy. Poprośmy sprzedawcę o polecenie samozamykacza najbardziej pasującego do naszych potrzeb, a jego rady skonfrontujmy z informacjami w internecie. Pomocne będzie również sprawdzenie opinii zarówno o rekomendowanym produkcie jak i obsługującym nas sprzedawcy. Pamiętajmy, że montując domykacze w drzwiach, chcemy by służyły nam bezawaryjnie przez wiele lat. Jeżeli nie umiemy ich zamontować oraz wyregulować pomimo stosowania zaleceń i instrukcji – zaufajmy profesjonalistom i skorzystajmy z ich usług. Źle zamontowany domykacz może być źródłem dyskomfortu i niepotrzebnych nerwów.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Bezpłatny pomiar drzwi – na czym polega
Zalety drzwi drewnianych
Drzwi metalowe (stalowe) – wady i zalety
Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?
Niezbędne elementy wyposażenia drzwi
Drzwi wewnątrzklatkowe, czyli na co zwrócić uwagę
Drzwi wewnętrzne, które najlepsze?
Jakiego producenta drzwi wybrać?
Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku
Jak prawidłowo zamontować drzwi techniczne? Krótki poradnik

Komentarze są wyłączone.