Przestrzeń, w której mieszkamy, powinna być nie tylko estetyczna i dopasowana do naszego stylu, ale przede wszystkim funkcjonalna. Wiadomo, że nieodpowiednie rozmieszczenie mebli może być problematyczne. Podobnie sytuacja wygląda z drzwiami. Zbyt wąskie – utrudnią przedostanie się do pomieszczenia, wnoszenie sprzętów AGD, roweru czy nawet mebli. Zbyt niskie – mogą stanowić poważną przeszkodę dla osób, które próbują wejść lub poruszać się po wnętrzu.
To, jaki wymiar powinny mieć drzwi w mieszkaniu czy w domu, powinno być ustalone jeszcze na etapie przygotowywania projektu. Poprawek można dokonać też podczas gruntownego remontu. Czy warto stawiać na standardowe rozwiązania? Jakie są wymiary klasycznych drzwi w polskich domach? Jak wykonać pomiary samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Skoncentrujmy się na drzwiach wewnętrznych, bo to one, jeśli zostaną nieodpowiednio dobrane, mogą naprawdę uprzykrzać nam życie. Są to te drzwi, które oddzielają jeden pokój od drugiego, wewnątrz mieszkania czy domu. Standardowa wysokość mieszkań to według prawa budowlanego minimum 250 centymetrów. Najczęściej jednak można obecnie spotkać się z pomieszczeniami o wysokości 260 centymetrów oraz 270 centymetrów w apartamentach o podwyższonym standardzie.
Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne wymiary, to standardowo obowiązuje kilka szerokości. Drzwi uchylne dostaniemy głównie w wariantach 70, 80, 90 i 100 centymetrów. Zdarza się, że w sklepie spotkamy bardziej nietypowy wymiar drzwi wewnętrznych jak np. 60 centymetrów. Każde z nich mają swoje przeznaczenie.
Poza szerokością, niezwykle istotna jest wysokość drzwi wewnętrznych. Standardowo przyjmuje się minimalną wysokość drzwi na poziomie 200 centymetrów. W praktyce jednak mierzą one od 203 do nawet 212 centymetrów. Wymiar ościeżnicy ma spore znaczenie. Warto zwrócić uwagę na wysokość drzwi, uwzględniając fazę remontu lub budowy domu. W ofercie producentów znajdują się bowiem zarówno ościeżnice, które można osadzać na wykończonej podłodze i dociąć je do wymaganej wysokości. Są jednak też takie, które muszą zostać wbudowane w warstwę posadzki.
Podczas wyboru uwzględnij też wysokość domowników. Ich wzrost ma kluczowe znaczenie dla wyboru wysokości drzwi. Wymiar drzwi powinien być dobrany dla ich komfortu i zapewnienia swobodnego poruszania się po wnętrzu mieszkania/domu.
Prawo budowlane dość precyzyjnie określa minimalne wymiary drzwi wewnętrznych. Mówi ono, że szerokość skrzydła powinna wynosić przynajmniej 80 centymetrów. Wytyczne te dotyczą pomieszczeń do stałego przebywania. Mowa więc o salonie, sypialni, biurze czy kuchni. Prawo budowlane określa również drzwi wymiar dotyczący wysokości. To minimum 200 centymetrów w świetle ościeżnicy.
Osobną kategorią jest wejścia do łazienki. Drzwi wymiary nie mogą być węższe, niż 80 centymetrów. Skrzydło powinno być zamontowane w taki sposób, aby otwierało się na zewnątrz. To pozwala na swobodne poruszanie się i wnoszenie oraz wynoszenie elementów AGD (pralki, sedesy, umywalki, wanny, prysznice, szafki).
Prawo budowlane przejrzało się również pomieszczeniom gospodarczym. Wejście do spiżarni lub garderoby nie powinien być węższy, niż 70 centymetrów. Nie są to bowiem pomieszczenia, w których przebywamy stale.
Nie na samych skrzydłach drzwiowych powinno się jednak skoncentrować. Nawet, jeśli wybierzesz typowe wymiary, należy zwrócić też uwagę na wybór ościeżnicy oraz to, czy będzie pasowała ona do grubości ściany. To w ścianie musi zostać osadzona całość. Wymiary drzwi wewnętrzne wiążą się też z grubością muru. Najczęściej ściany działowe mogą pochwalić się grubością sięgającą od 6 do 12 centymetrów. Jeśli zdarzy się, że ściana działowa w Twoim pomieszczeniu jest grubsza lub węższa – nic straconego. Producenci przygotowali bowiem też ościeżnice regulowane.
Standardowe wymiary drzwi pozwalają często na zakup klasycznych rozmiarów ościeżnice. W katalogach znajdziesz cały wachlarz propozycji. Poza ościeżnicami regulowanymi, znajdziesz też te ozdobne, z dodatkowymi listwami, a nawet ukryte. Niezwykle istotne jest to, aby bez względu na szerokość drzwi, zostały one osadzone w murze w prawidłowy, profesjonalny sposób.
Wybierając szerokość drzwi, należy przede wszystkim dobrze zmierzyć otwory montażowe. To znacznie ułatwi proces montażu. Jeśli wybierzesz standardowy wymiar drzwi, który jest mniejszy lub większy, niż przygotowany otwór, przysporzy to dodatkowych komplikacji. Aby dopasować właściwy wymiar ościeżnicy, należy sprawdzić grubość muru. Warto upewnić się przy tym, że na każdej wysokości jest ona taka sama. Jeśli nie – odnotuj miejsce, w którym jest on najszerszy i określ zakres regulacji ościeżnicy.
Jeśli jednak masz już ościeżnicę i nie chcesz jej wymieniać, a jedynie zależy Ci na nowym skrzydle, sytuacja jest nieco prostsza. Zmierz światło drzwi, uwzględniając ościeżnicę (jej końce), ale pomijając wysokość i szerokość listew wykończeniowych.
Bezpłatny pomiar drzwi – na czym polega
Zalety drzwi drewnianych
Drzwi metalowe (stalowe) – wady i zalety
Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?
Niezbędne elementy wyposażenia drzwi
Drzwi wewnątrzklatkowe, czyli na co zwrócić uwagę
Drzwi wewnętrzne, które najlepsze?
Jakiego producenta drzwi wybrać?
Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku
Jak prawidłowo zamontować drzwi techniczne? Krótki poradnik